• Trafik Kazası Danışma
  • Trafik Kazası Danışma

Trafik Kazası Ağır Yaralanma Tazminatı

Ülkemizde yaralanmalı trafik kazaları sıklıkla yaşanmaktadır. Bazen hafif yaralanmalar ile atlatılsa da bazı trafik kazalarında ağır yaralanma, sakat kalma ve ölümler gerçekleşmektedir. Yaralanmalı trafik kazalarında hukuki süreç başlar ve savcılık makamı olayın suç teşkil etmesinden dolayı tahkikat başlatır. Trafik kazalarında kusur oranlarının belirlenmesi kusur bilirkişileri aracılığı ile olmaktadır. Bilirkişiler, düzenledikleri raporlarda, kusurun hangi sürücüde olduğunu belirlemekte, bu husus da maddi ve manevi tazminat davaları aşamasında önem taşımaktadır. Yaralamalı trafik kazası tazminat miktarı hesaplama konusunda etkin bir unsurdur.

Trafik kazasında ağır yaralanma hali yani eğer sizi yatağa bağlayacak derecede bir yaralanma hali var ise tazminatınız çok daha yüksek olacak ve bakıcı gideri adı altında bir tazminat daha alabileceksiniz.

Karayolları Trafik Kanunu, kaza halinde kimlerin sorumlu tutulacağını ve hangi nedenle sorumlu tutulacaklarını düzenlemiştir. Buna göre ;  ‘bir motorlu aracın işletilmesi bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına yahut bir şeyin zarara uğramasına sebep olursa, motorlu aracın bir teşebbüsün ünvanı veya işletme adı altında veya bu teşebbüs tarafından kesilen biletle işletilmesi halinde, motolu aracın işleteni ve bağlı olduğu teşebbüsün sahibi, doğan zarardan müştereken ve müteselsilen sorumlu olur’.

Karayolları Trafik Kanunu’nun 85. maddesi doğrultusunda bir kazanın meydana gelmesi halinde hem sürücü, hem de araç sahibi hem de aracın bağlı olduğu şirket (teşebbüs) sahibi sorumlu olacaktır. Bu şahısların sorumlu olabilmesi için kanunun aradığı şartlar şu şekildedir :

Şahsa veya malına zarar gelmiş olmalı
Bu zarar trafik kazası nedeniyle meydana gelmiş olmalı
Kaza, Motorlu bir aracın işletilmesi nedeniyle meydana gelmiş olmalı
Zarar ve trafik kazası arasında illiyet bağı olmalıdır.


Hizmet Bölgelerimiz
Adana - Adıyaman - Afyon - Ağrı - Amasya - Ankara - Antalya - Artvin - Aydın - Balıkesir - Bilecik - Bingöl - Bitlis - Bolu - Burdur - Bursa - Çanakkale - Çankırı - Çorum - Denizli - Diyarbakır - Edirne - Elazığ - Erzincan - Erzurum - Eskişehir - Gaziantep - Giresun - Gümüşhane - Hakkari - Hatay - Isparta - Mersin - İstanbul - İzmir - Kahramanmaraş - Kars - Kastamonu - Kayseri - Kırklareli - Kırşehir - Kocaeli - Konya - Kütahya - Malatya - Manisa - Mardin - Muğla - Muş - Nevşehir - Niğde - Ordu - Rize - Sakarya - Samsun - Siirt - Sinop - Sivas - Aksaray - Ardahan - Bartın - Batman - Bayburt - Düzce - Iğdır - Karabük - Karaman - Kilis - Kırıkkale - Osmaniye - Şırnak - Zonguldak - Yozgat - Trabzon - Yalova - Van - Uşak - Tunceli - Tokat - Tekirdağ - Şanlıurfa -